Cellulit stał się powszechny, nawet wśród dość młodych kobiet. Większość z nas nie wierzy już, że można się go w ogóle pozbyć. Jakie są przyczyny cellulitu?

Niestety, walka z cellulitem jest bardzo trudna, a nasz przeciwnik nie jest łatwy do pokonania. Naukowcy twierdzą, że powodów powstawania tej nieestetycznej, pomarańczowej skórki jest aż siedem. Jeśli uda nam się wyeliminować te podstawowe, główne powody powstawania cellulitu, uda nam się z nim wygrać.

1. Cellulit, a brak ruchu

To główny powód, dla którego pojawia się cellulit. Jest on bowiem efektem nadmiernego odkładania się tłuszczu w naszym organizmie, a także zaburzeń związanych z krążeniem limfy. Brak ruchu wpływa zarówno na odkładanie się tkanki tłuszczowej, jak i wolniejsze krążenie limfy w organizmie. Najrozsądniejszym wyjście jest więc aktywność fizyczna. Jeśli chcesz pozbyć się cellulitu koniecznie wybierz się na basen, aby popływać, zacznij jeździć na rowerze, uprawiaj jogging, graj w tenisa, bądź wybierz się na aerobik. Jak pokazały badania – to najskuteczniejsze formy aktywności fizycznej, które pomagają pozbyć się niechcianej, pomarańczowej skórki. Pamiętaj! Ćwicz regularnie, ale nie przeciążaj się. Zdecydowanie skuteczniejsze są regularne ćwiczenia niż te wyjątkowo męczące.

2. Nadmiar tłuszczu w diecie

Jeśli chcesz zwalczyć cellulit, odżywiaj się racjonalnie, koniecznie ogranicz spożywanie tłuszczu do max. 1g tłuszczu na 1 kg masy ciała. Śmiało sięgaj po naturalne spalacze tłuszczu – sok z grejpfruta i herbaty Pu-Erh. Całkowicie zrezygnuj z drastycznych diet – powodują one podwajanie komórek tłuszczowych w organizmie, a co za tym idzie – powstawanie cellulitu.

3. Cellulit sprzymierzeńcem ciepła

Wyjątkowo dobrze na rozwój cellulitu wpływa wysoka temperatura. Gorące kąpiele, długie opalanie na słońcu czy w solarium, a nawet ogrzewanie podłogowe. Wszystkie te czynniki powodują zaburzenia w krążeniu krwi i limfy, co powoduje powstawanie cellulitu. Walcząc z tak silnym wrogiem, musimy sięgnąć po uzdrawiającą moc niskich temperatur. W chłodzie nasz organizm spala więcej kalorii, a przy tym pozbywa się zmagazynowanej tkanki tłuszczowej.

4. Zatruwające używki

BMI
fot. Helga Weber (flickr, CC BY-ND 2.0)

O tym, że alkohol czy papierosy wprowadzają do organizmu duże ilości toksyn wie chyba każdy z nas. Walcząc z cellulitem koniecznie zrezygnuj z palenia papierosów, a spożywanie alkoholu ograniczyć do maksymalnie dwóch lampek wina tygodniowo.  Sól powoduje zatrzymanie wody w organizmie, a co za tym idzie, problemy z krążeniem i powstawanie cellulitu. Warto zrezygnować ze słonych przekąsek i stanowczo ograniczyć sól dodawaną do potraw.

5. Nadmiar żeńskich hormonów

Progesteron silnie wpływa na powstawanie pomarańczowej skórki, bowiem zatrzymuje wodę w organizmie. Wszelkie wahania poziomu hormonów w organizmie i diety-cud mogą podnieść poziom progesteronu, a tym samym wpływają na pojawianie się cellulitu. Warto zbadać poziom hormonów, zbadać tarczycę i poradzić się ginekologa, w jaki sposób zapanować nad gospodarką hormonalną i nie dopuścić do wahań.

6. Niedostatek wody

Jeśli chcesz pozbyć się z organizmu toksyn i nadmiaru tkanki tłuszczowej, koniecznie spożywaj duże ilości wody. Dzięki temu organizm zostanie oczyszczony i nawilżony od wewnątrz. Warto spożywać 2,5l płynów dziennie. Nie musi to być woda, możesz też sięgnąć po rozcieńczone soki owocowe lub warzywne, soki przecierowe lub niesłodzoną herbatę.

7. Cellulit, a brak masażu

Największym wrogiem cellulit, obok aktywności fizycznej, jest masaż. Dzięki masowaniu ciała pobudzamy krążenie krwi i limfy, co doskonale wpływa na usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Codziennie pod prysznicem warto wykonać prosty masaż przy użyciu gąbki, który udrożni drogę limfie i poprawi nie tylko wygląd, ale i zdrowie. Pamiętaj, aby zawsze masować ciało ku górze, w stronę serca. Efekty z pewnością będą widoczne już po kilku tygodniach!

Nie łatwa walka z cellulitem

Podejmując walkę z cellulitem o idealnie gładką skórę warto wiedzieć, że istnieje kilka różnych typów cellulitu. Krążeniowy występuje wtedy, gdy naczynia krwionośne są mniej wydolne. Limfatyczny wiąże się z wolniej krążącą limfą. Zaś cellulit hormonalny dokucza nam wtedy, gdy równowaga tłuszczowa jest zachwiana z powodu rozregulowanej gospodarki hormonalnej. Najczęściej jednak mamy do czynienia z kombinacją tych trzech typów cellulitu, przez co nasza walka o idealnie gładkie ciało jest wyjątkowo trudna. Rynek kosmetyczny oferuje ogromny wybór preparatów, które pozytywnie wpływają na walkę z cellulitem, a skuteczność tych kosmetyków jest coraz większa. Nie możemy jednak liczyć na to, że pozbędziemy się tego problemu tylko dzięki stosowaniu odpowiednich kosmetyków. Ich działanie jest jedynie wspomagające, dlatego chcąc osiągnąć wymarzony efekt, musimy działać na wszystkich polach – zarówno zwalczać przyczyny, dbać o ciało i organizm, a także pielęgnować.

Antycellulitowe lecznicze napary ziołowe

Działanie antycellulitowe ziół znane jest już od dawna. Niektóre rośliny wpływają na nas moczopędnie, inne poprawiają krążenie krwi i limfy, inne wpływają zaś na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, poprawę pracy wątroby czy nerek, a także wspomagają usuwanie toksyn z naszego organizmu. Picie ziołowych naparów jest szczególnie skuteczne w początkowych fazach pojawiania się cellulitu, ale i jako uzupełnienie kompleksowej walki z tym nieprzyjemnym wrogiem.

Warto poprawiać krążenie spożywając zioła (np. głóg, oczar czy miłorząb japoński),

usuwać nadmiar wody z organizmu wraz z toksynami (za pomocą np. mlecza pospolitego, pokrzywy, brzozy, nawłoci, fiołka trójbarwnego, czy mącznicy lekarskiej).

Jeśli chcemy przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej pomocne okażą się: zielona herbata, jagody acai, ostropest plamisty, mydlnica i wiesiołek. Warto wykorzystać dobroczynne działanie ziół.

cellulit
fot. by Skeyndor (flickr, CC BY-SA 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!