Bezsenność staje się coraz popularniejszym problemem wśród ludzi. Skąd się bierze? Jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy!

Statystyki nie są optymistyczne. Ponad połowa Polaków po 30. roku życia cierpi na bezsenność. Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska wynika, że aż połowa naszych obywateli odczuwa silny stres, ma problemy z zaśnięciem, a po przebudzeniu nie czują się wyspani. Ponadto, badania pokazały, że co piąty nastolatek ma problemy z zaśnięciem, a 27% ankietowanych nie potrafi sobie przypomnieć, od jak dawna nie dosypia.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Podczas snu nie tylko wypoczywamy. W tym czasie w naszym organizmie zachodzi wiele ważnych przemian. Komórki, m.in w mózgu, mają możliwość się odnowić, następuje regeneracja wielu systemów w naszym organizmie, a także produkcja wielu hormonów. Reguluje się przemiana materii, a cały nasz organizm regeneruje się.

Dlaczego nie mogę spać?

Zadajesz sobie to pytanie? Do najczęstszych przyczyn problemów ze snem należy stres. Z czym się to wiąże?

Wściekłość – jeśli czujemy się na kogoś lub na coś wściekli, zdradzeni lub dręczą nas bardzo negatywne emocje, z pewnością pojawią się także problemy ze snem. W takich przypadkach chwilowe ukojenie przyniesie np. szybki bieg, wyładowanie złych emocji na worku treningowym albo szczera rozmowa z przyjacielem. Powinniśmy jednak dążyć do całkowitego rozwiązania problemu, aby ten nie nawracał i nie towarzyszyła bezsenność.

Strach – to kolejna, niezwykle częsta przyczyna naszej bezsenności. Obawy mogą mieć różne podłoże. Możemy bać się o kogoś, jakiegoś spotkania lub czekającego nas wyzwania. Niezwykle często boimy się także stracić to, co mamy, albo nie możemy spać z powodu niedostatków i tego, że nie możemy zapewnić naszej rodzinie życia na godnym poziomie.

Sumienie – gdy nie daje nam spać, najpewniej zrobiliśmy coś, z czego nie czujemy się dumni. Zamartwiamy się, potępiamy samych siebie, a poczucie winy coraz silniej gryzie. W takiej sytuacji powinniśmy stanąć z problemem twarzą w twarz.

Zamartwianie się – również niezwykle często spędza nam sen z powiek i najczęściej łączy się z którąś z powyższych przyczyn. Martwimy się często o pracę, o relacje z innymi, o bliską osobę, czy też o pozytywny finał ważnej sprawy. Choć często nie przywiązujemy do tego zbyt dużej wagi, to zamartwianie się może skutecznie spędzać sen z powiek. W takich chwilach warto porozmawiać z bliską osobą – to często pomaga.

Bezsenność jak sobie radzić?

Po za wymienionymi już sposobami walki z bezsennością, warto także skorzystać z tych najbardziej podstawowych. Przewietrzenie pokoju, wypicie szklanki ciepłego mleka, relaksująca kąpiel w wannie to chyba najstarsze i nadal skuteczne pomysły. Ponadto, pomóc może słuchanie cichej, relaksacyjnej muzyki. Unikajmy natomiast wszelkiego wysiłku fizycznego, który może nas dodatkowo pobudzić, a nawet zwiększyć poddenerwowanie i złość. Warto sięgnąć po książkę i czytać ją w łóżku, zanim znuży nas sen…

bezsenność
fot. jpgi.pl
  1. Jak pokonać zmęczenie psychiczne? Naturalnie!
  2. Medycyna naturalna. Pokonaj choroby w naturalny sposób!

  3. Uroda podczas snu, czyli dobra noc dla ciała

Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!