Bezrobocie to zjawisko ogólnie znane, a wielu z nas zaznało go również na własnej skórze. Jak przetrwać? Oto kilka cennych rad.

Bezrobocie, czyli zjawisko, gdy ludzie zdolni do pracy nie mogą znaleźć zatrudnienia jest znane już od bardzo wielu lat. W pewnym okresie było nawet ogromnym problemem naszego kraju i zmusiło ogrome ilości młodych ludzi do wyjazdu za granicę kraju, aby znaleźć tam zatrudnienie i przeżyć.

 

Znasz to? Szef wzywa cię “na dywanik” i wręcza wypowiedzenie. Nagle dowiadujesz się, że już dziś (przy odrobinie szczęścia i dobrej umowie z zachowaniem okresu wypowiedzenia) rozpoczynasz wolne. Taki urlop, który nie skończy się za dwa dni czy dwa tygodnie, lecz będzie trwać bez końca. Stały dochód znika, a konto bankowe zaczyna świecić pustkami. Jak sobie z tym poradzić?

 

Bezrobocie – jak przetrwać? – uporaj się z emocjami

Oczywistym jest, że po utracie pracy każdy z nas odczuwa zwykle negatywne emocje. Pojawiają się złość, frustracja, bezradność, lęk i niepewność. Zwłaszcza w tym okresie tuż po utracie pracy ważnym jest, aby uporać się z tymi negatywnymi emocjami. Zadbaj o siebie! Pozwól sobie na dzień czy dwa smutku. Zaakceptuj ten stan i pozwól sobie na odczuwanie emocji, które cię ogarnęły. Ważne, abyś pogodził się z utratą pracy, z wielką zmianą w życiu, a przede wszystkim – sam ze sobą.

 

Bezrobocie – jak nie zwariować?

Gdy zdołasz już zaakceptować swoje emocje, pozwól sobie na chwilowy brak energii. Odpocznij i zbierz myśli. Znajdź motywację do działania. Oczywistym jest, że utrata pracy wiąże się z utratą środków do życia i odbija się bardzo negatywnie na poczuciu bezpieczeństwa, ale to tylko praca. Możesz znaleźć inną, być może lepszą. Uświadom sobie, że nie straciłeś rąk, nóg ani głowy, a jedynie posadę i jesteś w stanie znaleźć inną.

Nie zmuszaj się!

Jeśli czujesz potrzebę, żeby kilka dni odpocząć, nic nie robić, siedzieć na kanapie i oglądąć nudne seriale emitowane w telewizji – zrób to! Pozwól sobie otrząsnąć się z tego szoku i powoli zacząć działać. Znajdź w sobie motywację, która jest niezbędna, aby pokonać bezrobocie.

 

Wychodź z domu!

Możliwie jak najszybciej zacznij wychodzić z domu, aby okres odpoczynku i otrząsania się z szoku nie przerodził się w depresję. Zafunduj sobie codziennie spacer, może zaczniesz biegać lub jeździć na rowerze? Pamiętaj, zwłaszcza w tym trudnym okresie, im bardziej nie chce się wyjść na świeże powietrze i uprawiać sport – tym bardziej tego potrzeba! Dlatego zwalcz w sobie smutek i wyjdź z domu. Zacznij myśleć i układać w głowie plan na dalsze życie.

 

jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną
fot. Tax Credits (flickr, CC BY 2.0)

 

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

 

 

 

 

 

 

pierwsze wrażenie
fot. 드림포유 (flickr, CC BY-ND 2.0)

 

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

 

 

 

 

 

 

 

Wykorzystaj czas!

Wraz z utratą pracy zyskujemy mnóstwo czasu. Możesz wykorzystać ten okres na powtórkę języków obcych, naukę nowego języka obcego albo po prostu sporo gotować czy czytać książki. Możesz albo narzekać, albo spędzić trochę czasu w sposób bardziej kreatywny.

 

Pozytywne myślenie

Nie zakładaj z góry, że nie zdołasz znaleźć pracy. Negatywne myślenie od razu przesądza sprawę, a twoje nastawienie przekłada się na efekty. Jeśli myślisz, że nie znajdziesz pracy – z pewnością jej nie znajdziesz. Jeśli jednak zaczniesz szukać pracy z nadzieją, że ją znajdziesz – na pewno uda ci się!

 

Szukaj pracy aktywnie

Nie licz na to, że telefon sam rozdzwoni się z tysiącem ofert pracy. Musisz aktywnie poszukiwać pracy, chodzić na rozmowy kwalifikacyjne i liczyć się z tym, że w naszym kraju jest aż za dużo osób poszukujących pracy i w kilku miejscach ktoś inny okaże się być lepszym kandydatem na dane stanowisko. Nie poddawaj się i szukaj dalej. Pięć firm odrzuci twoją kandydaturę, ale szósta zatrudni!

 

Każdego dnia szukaj w sobie motywacji. Obiecaj sobie spełnić któreś z marzeń za pierwszą nową wypłatę. Zmieniaj strategię szukania pracy. Urozmaicaj swoje cv. Zapisz się na kursy. Nie odrzucaj ofert, które nie są związane z twoim wykształceniem. Kto wie? Może to czas na zmiany? Nie bój się ich!

 

bezrobocie
fot. Juan Ledo (flickr, CC BY-SA 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!