Bezpieczeństwo na drodze staje się coraz częściej poruszanym tematem. Ogromna ilość wypadków na drodze, zwlaszcza z udziałem pieszych i rowerzystów wymusza na nas refleksję nad naszym bezpieczeństwem.

Niemalże każdego dnia dochodzi do bardziej lub mniej niebezpiecznych wypadków z udziałem pieszych lub/i rowerzystów. Choć każdy uczestnik ruchu z zasady jest w niebezpieczeństwie i musi zachować szczególną ostrożność, to szczególne niebezpieczeństwo dotyczy uczestników, którzy nie są chronieni. Kierowca samochodu jest chroniony przez otaczający go pojazd. Rowerzysta czy motocyklista ma obowiązek poruszać się w kasku, chroniącym przynajmniej jego głowę. Pieszy, niestety, nie ma przy sobie już żadnych zabezpieczeń. Jak więc zadbać o swoje bezpieczeństwo?

 

Bezpieczeństwo na drodze – zabłyśnij!

Ludzie często nei zdają sobie sprawy z tego, jak mało widoczni są na drodze. Noszenie przy sobie odblasków, a jeszcze lepiej, noszenie po zmroku kamizelek odblaskowych to nie moda lub też obciach, ale zwyczajnie najrozsądniejsza rzecz, jaką może zrobić uczestnik ruchu pieszego lub rowerowego! Nie możemy kierować się myśleniem, że to kierowca samochodu ma się martwić. W razie wypadku, to nie kierowca stawia na szali swoje życie lub zdrowie, ale pieszy, który nie pomógł w zauważeniu swojej osoby na poboczu. Nie możemy zrzucać całej odpowiedzialności za siebie na czyjeś barki. Zadbajmy o siebie!

 

Bezpieczeństwo na drodze – kameleon

Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że kiedy ubiorą się w ciemne barwy, dookoła zapada zmrok i widoczność spada do minimum, pieszy bądź rowerzysta zwyczajnie zlewają się z otoczeniem jak kameleon. Zauważenie takiej osoby na drodze często graniczy z cudem! Kierowca samochodu nie powinien jechać i przyglądać się, czy aby w ciemności nie czai się ktoś, chcący zostać kaleką do końca życia. Kierowca nie wsiada do auta chcąc potrącić kogoś. Jeśli do tego dojdzie z powodu braku widoczności, odpowiedzialność za wypadek powinien ponosić również człowiek, który celowo “ukrył” się w otoczeniu i przez to został niezauważony. Powinniśmy nosić odzież, kurtki, czapki, buty albo torby w kolorach, które odznaczają się od ciemnego otoczenia. Białe, żółte, czerwone czy dowolne jaśniejsze barwy z pewnością przyczynią się do bezpieczeństwa pieszego.

 

Bezpieczeństwo na drodze – weź za siebie odpowiedzialność

Pamiętaj, że kierowca to też człowiek. Moż mieć gorszy dzień, czuć się gorzej, mieć problemy osobiste albo po prostu wraca po męczącym dniu w pracy do domu. Reakcje takiej osoby mogą być odrobinę opóźnione. Nie wchodź na pasy, jeśli auto jest blisko, bo kierowca może nie zdąrzyć wyhamować. Nie idź środkiem drogi. Ubierz się stosownie do otoczenia, aby się wyróżniać. Noś odblaski. Zadbaj o to, aby nie stać się ofiarą wypadku drogowego. To Ty ponosisz odpowiedzialność za swoje życie i zdrowie! Skoro nie wskakujesz do ogniska i nie skaczesz z okna wiedząc, że może przez to stać się krzywda, nie wchodź na jezdnię, nie przechodź na czerwonym świetle i nie ułatwiaj kierowcom samochodów potrącenia Ciebie, bo tak samo jak w przypadku ogniska czy okna – możesz mieć pretensje tylko do siebie.

 

Bezpieczeństwo na drodze zależy od nas! Jeśli będziemy się zachowywać w sposób odpowiedzialny, nie ryzykując niepotrzebnie – nic nam się nie stanie. Jednakże, jeśli będziemy dokonywać ryzykownych zachowań, nie będziemy szanować innych uczestników ruchu, a przede wszystkim, nie zdamy sobie sprawy z tego, że auto to ogromna, ciężka maszyna, mogąca zawieść, że w zderzeniu nie mamy z nią szans, jeśli dojdzie do wypadku, będziemy współwinni lub winni całkowicie.

 

bezpieczeństwo na drodze
fot. Jenny Ondioline (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!