Aromaterapia
Aromaterapia jest niczym innym, jak wywieraniem wpływu na nasz organizm za pomocą zapachów. Wszystko ma wpływ na nasz organizm i nasze samopoczucie, dlaczego więc z zapachami miałoby być inaczej?
Wpływ odorów na organizm
Zapachy mogą wpływać na nasze samopoczucie i nasz wygląd negatywnie – kwas siarkowy, który powstaje gdy podczas krojenia cebuli substancje lotne połączą się z łzami powoduje, że płaczemy. Amoniak, zawarty np.w moczu – działa drażniąco na skórę i błony śluzowe, w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci poprzez uduszenie. Siarkowodór (występuje np. w zgniłych jajkach) oraz tlenki azotu (występujące np. w spalinach samochodowych) w połączeniu z wilgocią w układzie oddechowym powodują powstanie niebezpiecznych kwasów siarkowego i azotowego, które z kolei powodują oparzenia dróg oddechowych, a w skrajnych przypadkach – nawet śmierć. Podobnie z resztą jest w przypadku chloru (z którym mamy styczność np. na basenach czy w środkach do czyszczenia toalet, nota bene w czasie I Wojny Światowej chlor wykorzystywano jako gaz bojowy), który w takim samym połączeniu jak siarkowodór czy tlenki azotu tworzy kwas solny, który również może prowadzić do oparzeń dróg oddechowych i śmierci w skrajnych przypadkach.
Aromaterapia, czyli leczenie zapachem
Poza tym szerokim temat, jakim jest działanie zapachów, czy też raczej odorów na nasz organizm – zapachy mogą oddziaływać na nas jak najbardziej pozytywnie. Wystarczy nauczyć się kilku prostych zasad i zastosowań różnych substancji, aby znacząco poprawić nasz stan zarówno psychiczny jak i fizyczny. Jaki jest wpływ zapachów na organizm? Aromaterapia wpływa na wygląd fizyczny, poprawia samopoczucie, podnosi odporność, reguluje metabolizm, a nawet wpływa pozytywnie na leczenie niektórych problemów psychicznych, jak choćby depresję.
Aromaterapia – jak z niej korzystać?
Na cellulit:
- olejek cyprysowy
- olejek geraniowy
- olejek kminkowy
- olejek lebiodkowy
- olejek jałowcowy
- olejek paczulowy
- olejek rozmarynowy
- olejek różany
- olejek z kopru włoskiego
W leczeniu trądziku pomocne będą:
- olejek herbaciany
- olejek szałwiowy
- olejek tymiankowy
- olejek cynamonowy
- olejek lawendowy
- olejek jałowcowy
- olejek geranium
Na infekcje skóry pomogą:
- olejek cytrynowy
- olejek eukaliptusowy
- olejek herbaciany
- olejek jałowcowy
- olejek lawendowy
Jeśli męczy Cię bezsenność, wspomóż się:
- olejek różany
- olejek geraniowy
- olejek jałowcowy
- olejek lawendowy
- olejek majerankowy
- olejek mandarynkowy
Na stres najlepsze uspokajające działanie wykazują:
- olejek jałowcowy
- olejek lawendowy
- olejek melisowy
- olejek neroli
- olejek geraniowy
- olejek różany