Angielski dla dzieci jest już w niemal każdym przedszkolu, bo w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych to podstawa. Jak jednak zachęcić nasze dzieci, aby same chciały się ich uczyć?

Przyszłość naszych dzieci wiąże się ze znajomością języków obcych. Nasze dzieci będą musiały znać przynajmniej jeden język obcy, by znaleźć pracę, a im więcej języków będą znać – tym atrakcyjniejszymi kandydatami do zatrudnienia będą. Język angielski dla dzieci jest obowiązkowy już w każdej szkole, a wiele instytucji przedszkolnych również oferuje nauczanie tego języka w podstawowym programie wychowania.

 

Jednakże musimy pamiętać, że motywacja jest kluczowym elementem uczenia się. Jeśli nasze dzieci nie będą same chciały nauczyć się języka obcego, to z pewnością się nie nauczą. Ale jak wytłumaczyć małemu dziecku, że ta umiejętność jest bardzo ważna? Do nauki języka obcego w szkole motywują oceny. Jak zmotywować dzieci do uczenia się języka poza programem szkolnym?Nie jest to proste, ale nie jest też niemożliwe. Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą rodzicom zmotywować swoje pociechy do nauczenia się języków obcych.

 

Język angielski dla dzieci – cierpliwość

Każde dziecko jest inne i wymaga poświęcenia mniejszej lub większej ilości czasu, zanim nauczy się czegoś nowego. Nauczenie sie to też jedno, a zrozumienie to drugie. Warto o tym pamiętać i poświęcić dziecku tyle czasu, ile ono samo potrzebuje. Jedne dzieci są bardziej śmiałe zaś inne pod nosem szepczą odpowiedź na zadane w grupie pytanie. Musimy to zaakceptować i wspierać dzieci, pomagać im zrozumieć. Nauka obcego języka to nie tylko zapamiętywanie słów, ale także przekazanie wiedzy na temat innej kultury, różnorodności, wzbudzenie ciekawości dziecka do poznawania innej kultury, innego kraju, innych ludzi i akceptacja tej inności. Na to warto poświęcić więcej uwagi.

 

Język angielski dla dzieci -pozytywne nastawienie

Ucząc dziecko czegoś nowego powinniśmy zawsze wykazywać dużo pozytywnego nastawienia. Im bardziej pozytywnie nastawiona do nauki osoba ucząca, tym lepsze nastawienia ucznia i większa chęć zdobywania wiedzy. Zaangażowanie i radość z uczenia jest zaraźliwa i skutecznie pobudza chęć na więcej.

 

Język angielski dla dzieci – wyznaczaj łatwe do osiągniecia cele

Tylko te cele, które możemy naprawdę osiągnąć cieszą i motywują, aby zdobywać ich więcej. Upewnij się, że dziecko poradzi sobie tym, co chcesz, aby osiągnęło. Dostosuj program do jego realnych możliwości. Stawiaj przed wami małe, łatwe do osiągniecia cele i pokaż dziecku, że się udało. Cieszcie się z małych sukcesów, a zachęci to dziecko do zdobywania kolejnych, większych.

 

Język angielski dla dzieci – stosuj różne techniki uczenia

Jeśli chcesz zainteresować dziecko, staraj się stosować różne techniki uczenia. Jeśli wciąż będziesz uczyć dziecko w ten sam sposób, bardzo szybko znudzisz tym młody, pełen energii do rozrabiania umysł. Rutyna wiąże się z nudą, musisz więc postawić na kreatywność! Jeśli brakuje ci pomysłów, na pewno znajdziesz ich cały ogrom w internecie. Możesz również popytać znajomych o ich metody.

 

Język angielski dla dzieci – pozwalaj dziecku odnosić sukces

Ponieważ każde dziecko uczy się we własnym tempie, powinniśmy pozwalać dzieciom na odnoszenie własnych sukcesów, na różnym etapie nauki. Ważnym elementem jest tutaj cierpliwość i pozytywne nastawienie. Kiedy dziecko poczuje, że odnioslo sukces, z pewnością będzie chciało sięgać po więcej.

 

Język angielski dla dzieci – treści związane z dzieckiem

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że uczenie się na pamięć obcych słów, ich odmiany, czy rekcji nie jest łatwe. Zwłaszcza dla małych dzieci. Badania pokazały, że dzieci uczą się o wiele szybciej i o wiele łatwiej, kiedy zdobywana przez nie wiedza bezpośrednio wiąże się z ich życiem, kojarzy z czymś, co bardzo lubią. Warto jest poznać zainteresowania dzieci i uczyć ich tak, aby skutecznie zainteresować i pokazać, że my też to lubimy.

 

Język angielski dla dzieci – nagradzaj!

Każdy z nas lubi być nagradzany. Tym bardziej dzieci! Nagrody powinny być dostosowane do wieku i płci dziecka, a także do sukcesów, które zdołał osiągnąć. Mogą to być naklejki, drobne zabawki, dyplomy, medale czy coś, co dzieci lubią. Nagradzaj dobre zachowanie dziecka, jego zaangażowanie, nawet jeśli nie zdoła osiągnąć celu, ale się starało, warto nagrodzić je choćby słowną pochwałą. Wszystko powinno być dostosowane do możliwości dzieci.

angielski dla dzieci
fot. Department of Children and Youth Affairs (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!