Aloes jest rośliną, którą często hodujemy na parapetach w naszych domach. Niestety, bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że aloes to zloty środek, który pomoże w wielu dolegliwościach! Wykorzystajmy go!

Aloes przywędrował do nas z Afryki i aktualnie możemy wyróżnić około 250 odmian tej rośliny. Wszystkie te odmiany przez długie lata przystosowywały się do warunków w jakich żyją i radzą sobie z tym świetnie.

Niektóre gatunki aloesu, dzięki umiejętności gromadzenia w swoich grubych liściach wody, mogą przetrwać bez niej nawet do 5 lat!

Ludzie jednak skupili się na właściwościach aloesu. Jego właściwości lecznicze i kosmetyczne znano już w starożytnej Grecji i Egipcie. Najciekawsze jest to, że starożytne zastosowanie aloesu potwierdziły współczesne badania. Ta roślina rzeczywiście posiada całą masę korzystnych właściwości, które zawdzięcza bogactwu różnorodnych substancji.

Aloes – skarbnica składników

Jak udowodniły badania, miąższ liści aloesu aż w 96% składa się z wody. Natomiast na pozostałe 4% składa się ponad 270 składników aktywnych biologicznie. M.in. aloes bogaty jest w:

 • białka – odkryto aż 9 na 10 niezbędnych człowiekowi do życia białek, które dodatkowo występują w tej roślinie w postaci aminokwasów egzogennych,
 • witaminy – w aloesie znajdziemy cały ogrom witamin, z czego najwięcej jest witamin z grupy B, witaminy C oraz beta-karotenu,
 • minerały – ogromna ilość minerałów, które są niezbędne do życia wielu gatunków. Najwięcej jest jednak cynku, fosforu, magnezu, potasu, siarki, sodu, potasu i żelaza,
 • związki glikozydowe – m.in. aloina i biostymulatory, których nieskończonym źródłem jest sok aloesu,
 • enzymy i polisacharydy – które m.in. wiążą się z białkiem znajdującym się w błonach komórkowych i osoczu,
 • molekuły cukrowe – w aloesie mają naprawdę długie łańcuchy, które potęgują działanie pozostałych substancji.

 

Jak wykorzystywany jest aloes na skalę przemysłową?

 1. Często wykorzystywany jest w produkcji maści, żeli i balsamów leczniczych, zwłaszcza tych, które przeznaczone są do wspomagania gojenia się ran i oparzeń.
 2. Do środków medycznych zmniejszających opuchliznę, działających przeciwbólowo (zwykle na bóle zębowe), wspomagających leczenie m.in odleżyn, żylaków, łuszczycy i trądziku.
 3. W kosmetykach aloes również wykorzystywany jest na szeroką skalę, a preparaty z aloesem przede wszystkim nawilżają, rozwijają i regenerują komórki, zapobiegają powstawaniu zmarszczek, odbudowują włosy i paznokcie, a nawet neutralizują przykre zapachy.
 4. Sok z tej rośliny pomaga podnosić odporność organizmu i zmniejsza niedobory witamin i minerałów.
 5. Picie soku z aloesu pomaga w leczeniu dolegliwości żołądkowych, w szczególności zaparcia, biegunki, zapalenie w obrębie jamy ustnej lub jelit, a nawet działa korzystnie przy wrzodach żołądka.
 6. Aloes ponadto, działa silnie oczyszczająco na cały organizm. Oczyszcza krew, pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii i toksyny, a nawet wiele bakterii i wirusów, w tym grzyby i drożdże.
 7. Doskonale łagodzi objawy alergii, w tym także nieżyty nosa.
 8. Sok z aloesu zalecany jest również cukrzykom, ponieważ obniża poziom cukru we krwi.
 9. Aloes doskonale sprawdza się w terapii miażdżycy i nadciśnienia, gdyż rozszerza i oczyszcza naczynia krwionośne.
 10. Roślina ta jest również pomocna przy leczeniu wzroku. Dotyczy to wielu schorzeń, m.in. krótkowzroczności, zwyrodnienia siatkówki oka, zmętnienia soczewki, zapalenia spojówek, rogówki albo tęczówki.

Dieta aloesowa – dieta cud?

Roślina ta wykazuje również silne działanie odchudzające. Dzięki temu, że m.in. przyspiesza przemianę materii, działa przeczyszczająco i oczyszczająco na organizm, a jednocześnie dostarcza nam całej gamy niezbędnych składników odżywczych, dieta aloesowa jest bezpieczna.

Na czym polega?

 

Wystarczy, że codziennie, przed każdym posiłkiem wypijmy łyżeczkę soku z aloesu.

Specjalna nalewkę odchudzającą zawierającą wyciąg z aloesu możemy również zakupić w aptece.


Zawsze zwracajmy uwagę na skład!

Żeby produkty medyczne lub kosmetyczne zawierające aloes rzeczywiście wykazywały efekty terapeutyczne lub pielęgnacyjne, w składzie preparatu powinno znajdować się przynajmniej 15% wyciągu z aloesu! To bardzo dużo. Niestety, bardzo wiele preparatów zawiera znacznie mniejszą ilość wyciągu z tej rośliny. Wszystkie preparaty, które jednak mają w swoim składzie odpowiednio duże stężenie wyciągu z aloesu, opatrzone są znakiem Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu (IASC), która ma za zadanie kontrolowanie jakości i składu wszystkich preparatów, które zawierają naturalne wyciągi z aloesu.

aloe vera
fot. Adrian Nier (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!