Aloes – złota roślina doskonała na wszystko
Aloes jest rośliną, którą często hodujemy na parapetach w naszych domach. Niestety, bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że aloes to zloty środek, który pomoże w wielu dolegliwościach! Wykorzystajmy go!
Aloes przywędrował do nas z Afryki i aktualnie możemy wyróżnić około 250 odmian tej rośliny. Wszystkie te odmiany przez długie lata przystosowywały się do warunków w jakich żyją i radzą sobie z tym świetnie.
Niektóre gatunki aloesu, dzięki umiejętności gromadzenia w swoich grubych liściach wody, mogą przetrwać bez niej nawet do 5 lat!
Ludzie jednak skupili się na właściwościach aloesu. Jego właściwości lecznicze i kosmetyczne znano już w starożytnej Grecji i Egipcie. Najciekawsze jest to, że starożytne zastosowanie aloesu potwierdziły współczesne badania. Ta roślina rzeczywiście posiada całą masę korzystnych właściwości, które zawdzięcza bogactwu różnorodnych substancji.
Aloes – skarbnica składników
Jak udowodniły badania, miąższ liści aloesu aż w 96% składa się z wody. Natomiast na pozostałe 4% składa się ponad 270 składników aktywnych biologicznie. M.in. aloes bogaty jest w:
- białka – odkryto aż 9 na 10 niezbędnych człowiekowi do życia białek, które dodatkowo występują w tej roślinie w postaci aminokwasów egzogennych,
- witaminy – w aloesie znajdziemy cały ogrom witamin, z czego najwięcej jest witamin z grupy B, witaminy C oraz beta-karotenu,
- minerały – ogromna ilość minerałów, które są niezbędne do życia wielu gatunków. Najwięcej jest jednak cynku, fosforu, magnezu, potasu, siarki, sodu, potasu i żelaza,
- związki glikozydowe – m.in. aloina i biostymulatory, których nieskończonym źródłem jest sok aloesu,
- enzymy i polisacharydy – które m.in. wiążą się z białkiem znajdującym się w błonach komórkowych i osoczu,
- molekuły cukrowe – w aloesie mają naprawdę długie łańcuchy, które potęgują działanie pozostałych substancji.
Jak wykorzystywany jest aloes na skalę przemysłową?
- Często wykorzystywany jest w produkcji maści, żeli i balsamów leczniczych, zwłaszcza tych, które przeznaczone są do wspomagania gojenia się ran i oparzeń.
- Do środków medycznych zmniejszających opuchliznę, działających przeciwbólowo (zwykle na bóle zębowe), wspomagających leczenie m.in odleżyn, żylaków, łuszczycy i trądziku.
- W kosmetykach aloes również wykorzystywany jest na szeroką skalę, a preparaty z aloesem przede wszystkim nawilżają, rozwijają i regenerują komórki, zapobiegają powstawaniu zmarszczek, odbudowują włosy i paznokcie, a nawet neutralizują przykre zapachy.
- Sok z tej rośliny pomaga podnosić odporność organizmu i zmniejsza niedobory witamin i minerałów.
- Picie soku z aloesu pomaga w leczeniu dolegliwości żołądkowych, w szczególności zaparcia, biegunki, zapalenie w obrębie jamy ustnej lub jelit, a nawet działa korzystnie przy wrzodach żołądka.
- Aloes ponadto, działa silnie oczyszczająco na cały organizm. Oczyszcza krew, pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii i toksyny, a nawet wiele bakterii i wirusów, w tym grzyby i drożdże.
- Doskonale łagodzi objawy alergii, w tym także nieżyty nosa.
- Sok z aloesu zalecany jest również cukrzykom, ponieważ obniża poziom cukru we krwi.
- Aloes doskonale sprawdza się w terapii miażdżycy i nadciśnienia, gdyż rozszerza i oczyszcza naczynia krwionośne.
- Roślina ta jest również pomocna przy leczeniu wzroku. Dotyczy to wielu schorzeń, m.in. krótkowzroczności, zwyrodnienia siatkówki oka, zmętnienia soczewki, zapalenia spojówek, rogówki albo tęczówki.
Dieta aloesowa – dieta cud?
Roślina ta wykazuje również silne działanie odchudzające. Dzięki temu, że m.in. przyspiesza przemianę materii, działa przeczyszczająco i oczyszczająco na organizm, a jednocześnie dostarcza nam całej gamy niezbędnych składników odżywczych, dieta aloesowa jest bezpieczna.
Na czym polega?
Wystarczy, że codziennie, przed każdym posiłkiem wypijmy łyżeczkę soku z aloesu.
Specjalna nalewkę odchudzającą zawierającą wyciąg z aloesu możemy również zakupić w aptece.
Zawsze zwracajmy uwagę na skład!
Żeby produkty medyczne lub kosmetyczne zawierające aloes rzeczywiście wykazywały efekty terapeutyczne lub pielęgnacyjne, w składzie preparatu powinno znajdować się przynajmniej 15% wyciągu z aloesu! To bardzo dużo. Niestety, bardzo wiele preparatów zawiera znacznie mniejszą ilość wyciągu z tej rośliny. Wszystkie preparaty, które jednak mają w swoim składzie odpowiednio duże stężenie wyciągu z aloesu, opatrzone są znakiem Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu (IASC), która ma za zadanie kontrolowanie jakości i składu wszystkich preparatów, które zawierają naturalne wyciągi z aloesu.
