Codzienna, prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą. Jednak mimo szczotkowania i nitkowania, zęby mogą stanowić duży problem. Dlaczego? Oto 3 fakty o zębach, które warto poznać…

Podstawowe fakty o zębach zna pewnie każdy z nas. Jednak nie każdy wie, co może powodować problemy z nimi, kiedy zęby stają się dla nas trucizną, a także, jak wykorzystać domowe sposoby, aby je wybielić. Oto 3 fakty o zębach, które warto znać.

Fakt 1. Jak wybielić zęby domowym sposobem?

Aby w bezpieczny sposób poprawić wygląd i kolor zębów, warto umyć je pastą z węglem leczniczym. 3 tabletki węgla leczniczego kruszymy i dodajemy do niego 1 łyżeczkę oleju kokosowego. Całość mieszamy na jednolitą pastę. Tak przygotowany specyfik nakładamy na szczoteczkę i dokładnie szczotkujemy zęby. Pozostawiamy na około 2-3 minuty, a następnie dokładnie płuczemy usta ciepłą wodą. Aby efekt utrzymywał się przez dłuższy czas, warto również rzuć świeży miąższ z kokosa.

Fakt 2. Witaminy szkodzą zębom?

Czy to możliwe, aby nasze zęby psuły się z powodu zażywanych suplementów diety i witamin? Niestety tak. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy przyjmujemy zbyt duże dawki witamin. Niektóre witaminy, np. witamina D, lub z grupy B. mogą powodować większą suchość w jamie ustnej. Wtedy nasze zęby nie mogą być naturalnie chronione przez ślinę i są bardziej narażone na atak bakterii. Jeśli często stosujemy te witaminy bądź suplementy diety, w których składzie znajduje się zielona herbata, kofeina, ekstrakt z zielonej papryczki lub pieprzu cayenne, warto zapobiegać suchości w ustach. Jak? Przede wszystkim, należy często popijać małe ilości wody mineralnej. Można także jeść warzywa i owoce, zwłaszcza surowe. Pamiętajmy, że dużo wody zawierają m.in. ogórki, pomidory, arbuzy i melony. Aby pobudzić produkcje śliny, warto dodać do herbaty lub obiadu koper, imbir lub cykorię.

 

Fakt 3. Kiedy zęby stają się zbyt niebezpieczne?

Prawdziwie niebezpieczne stają się dla nas zęby, w których zakładane są ciemne plomby, tzw. amalgamatowe. Choć są refundowane przez NFZ, to niestety są szkodliwe. Zawierają toksyczna dla nas rtęć, która odkłada się w nerkach, może uszkadzać układ oddechowy i nerwowy, a także szkodzi samym zębom. Choć w Polsce uważa się, że uwalniana rtęć odkłada się w naszym organizmie w niewielkim stopniu i nie przekracza określonych norm, to w rzeczywistości, przez lata ilość nagromadzonej rtęci może przyczynić się do wielu chorób. Światowa Federacja Dentystyczna od wielu już lat postuluje za całkowitą rezygnacją z amalgamatów. Zaś UE od 1 lipca 2018 roku zabroniła zakładania wypełnień z amalgamatu kobietom w ciąży i dzieciom. Mimo to, w Polsce dopiero trwają prace nad stosowną ustawą. Bez wątpienia bardziej szkodliwa niż amalgamaty jest próchnica. Jeśli wiec nie stać nas na lepsze wypełnienie – możemy zdecydować się na to bezpłatne w ramach NFZ. Ale pamiętajmy, aby jak najszybciej wymienić je na białe, zdrowsze dla nas, choć płatne.

Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!