Dziś prezentujemy 12 faktów dotyczących zwierząt, o których nie mieliście pojęcia. Nawet nie wiecie, jak bardzo zwierzęta są mądre i sprytne. I jak bardzo bliskie nam!

1. Słoniowa głowa, czyli pamięć absolutna! 

Okazuje się, że słonie wyróżnia szczególna pamięć. Słoń nie zapomina nigdy! Nawet po 10 latach potrafi rozpoznać weterynarza, który mu pomógł i uratował go. W dodatku słonie to bardzo czyste zwierzęta. Nawet przed jedzeniem czyści swoje pożywienie. Potrafi zbudować proste narzędzia, które pomogą mu np. dostać się do jedzenia. W dodatku, słonie mają ogromne serce. Potrafią okazać wiele współczucia innym słoniom, a nawet posiadają własne rytuały pogrzebowe! Kiedy umiera jeden z członków ich rodziny, pozostałe słonie dotykają go trąbami i wydają żałosne dźwięki. Uważa się, że potrafią także rozpoznać kości, które należą do członka ich rodziny.

 

2. Ludzki szympans

Badania wykazały, że szympansy mogą pochwalić się lepszą od ludzi pamięcią krótkotrwałą. Niemalże dwukrotnie szybciej zapamietują i odtwarzają ciągi cyfr. Potrafią także tworzyć własne narzędzia, posiadają bardzo zrozumiałą mowę ciała, a także potrafią wyrażać swoje emocje: śmiać się, płakać, być smutne czy bać się. Okazuje się również, że szympansy posiadają mgliste wyobrażenie o tym, co dzieje się z nimi po śmierci. Wyobrażają sobie życie pozagrobowe! Warto również wiedzieć, że ich kod genetyczny aż w 98,5% jest zgodny z kodem genetycznym człowieka!

 

3. Karaluch – mistrz przetrwania

Uważa się, że karaluchy to najbardziej zdolne do przetrwania w skrajnych warunkach zwierzęta. Karaluch nawet kiedy zostanie pozbawiony głowy jest w stanie przeżyć jeszcze wiele tygodni. Żyje tak długo, aż wreszcie umrze z głodu!

 

4. Wiewiórka – cudowna matka, zwodzicielka

Wiewiórki bardzo skrupulatnie chowają wszystkie swoje skarby, zwłaszcza zapasy na zimę. W dodatku doskonale potrafi zwodzić potencjalnych złodziei. Podrzuca im puste orzeszki i obseruje z gałęzi ich zawód. Natomiast kiedy napotkają osierocone wiewiórcze dzieci, “adoptują” je i wychowują.

 

5. Kot – indywidualista

O tym, że koty to prawdziwi indywidualiści wie chyba każdy. Są całkowitymi przeciwieństwami psów. Udowodniono, że koty posiadają bardzo wysokorozwiniętą inteligencję interpersonalną, w przeciwieństwie do psów. Koty są bardzo kreatywnymi zwierzętami, jednakże robią tylko to, na co mają ochotę -to prawdziwe indywidua.

 

kawa
fot. David (flickr, CC BY-SA 2.0)

 

Kawa – 10 faktów o kawie, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś

 

 

 

jak stawiać sobie cele
fot. Amelia Rhea (flickr, CC BY 2.0)

 

Jak przetrwać Święta i nie zwariować

 

 

 

 

6. Psie odciski

Wszyscy wiemy jak doskonale psy potrafią zagrać na naszych emocjach albo zrobić dokladnie to, czego od nich oczekujemy. W dodatku są bardzo radosnymi zwierzętami. Wystarczy okazać im odrobinę ciepła, miłości czy poświęcić choć troche uwagi, aby ich radościom nie było końca. Mało kto jednak wie, że psi nos posiada swój własny, niepowtarzalny odcisk czegoś w rodzaju linii papilarnych! Dzięki temu odciskowi można rozpoznać psa. Badania wykazały także, że pies potrafi rozpoznać około 160 słów, odczytać niewerbalne wskazówki i informacje podawane na migi.

 

7. Inteligentna ośmiornica

Ośmiornice są przedmiotami badań naukowców już od wielu lat. Wyniki badan są zadziwiające. Ośmiornice posiadają bowiem bardzo wysoką inteligencję, potrafią rozwiązywać problemy, a w dodatku mają niesamowitą pamięć. Głodująca ośmiornica, gdy grozi jej śmierć z głodu, potrafi zjeść własną mackę.

 

8. Świnia komputerowa

Podczas badań przeprowadzanych przez naukowców okazało się, że prosiaczki potrafią trącać ryjkiem myszkę komputerową tak, aby wskazać na ekranie komputera kształty, które już kiedyś poznały i eliminować te, które widzą po raz pierwszy. Naukowcy uważają, że dorosła świnia ma inteligencję trzyletniego dziecka.

 

9. Szczurza inteligencja

O tym, że szczury są niebywale inteligentne wiedzą chyba wszyscy. Ale nie każdy z nas wie, że szczur potrafi także samodzielnie ocenić własną wiedzę i umiejętności! Kiedy naprzykład oceni, że nie jest w stanie pokonać jakiejś przeszkody, po prostu nie traci sił na nią. Jeszcze niedawno uważano, że taka samoświadomość charakteryzuje wyłącznie ludzi.

 

10. Kruk zgrywus

Liczne obserwacje nad tymi ptakami wykazały, że kruki są tak inteligentnymi zwierzętami, że potrafią nawet robić żarty. Zabawa tego typu, czyli żartowanie i płatanie różnych psikusów sobie nazwajem, ale także innym zwierzętom to dla kruków prawdziwa frajda.

 

11. Empatyczny delfin

O tym, że delfiny lubią uprawiać seks i są prawdopodobnie jedynymi zwierzętami, które podobnie jak ludzie, jednoczą się dla samej tylko przyjemności, a nie po to, by się rozmnażać mówi się od dawna. Delfiny są także bardzo uczuciowe, lubią pomagać sobie na wzajem, a także innym zwierzętom, czy nawet ludziom. Delfiny od dawna już uważa się za najinteligentniejsze zwierzęta wodne, a gatunek butlonosych posiada znacznie większą od ludzkiej korę mózgową.

 

12. Biedronka – mistrzyni kamuflażu

Ilość kropek na skrzydełkach biedronki uzależniona jest gatunku tego chrząszcza. Kropki pomagają biedronce w maskowaniu się przed ewentualnymi atakami drapieżników. W dodatku, kiedy czują się zagrożone wydzielają silnie trującą hemolimfę, która odstrasza napastnika.

 

ciekawostki o zwierzętach
fot. Maria Morri (flickr, CC BY-SA 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!