Święta minęły, a w domu nadal stoi choinka. Co z nią zrobić? Jak pozbyć się choinki po Świętach? Doradzamy najekologiczniejsze sposoby!

Zaraz po Świętach wokół domów, bloków i kamienic pojawiają się wielkie stosy choinek. Od stycznia, niegdyś piękne, żywe drzewka, teraz smutne ślady po naszym świętowaniu, zalegają na śmietniskach. Zgodnie z tradycją choinka powinna w domu pozostać do 2 letego, czyli Matki Bożej Gromniczej, przez co smętny obraz porzyconych drzewek będzie nam przypominać o sobie aż do drugie miesiąca Nowego Roku.

 

Co zrobić z choinką po Świętach? – zasadzić!

Jeśli dokonamy zakupu drzewka w doniczce, możemy zasadzić je w ziemi. Najlepiej stopniowo przenosić roślinę do coraz chłodniejszych miejsc, a wiosną wsadzić drzewko do ziemi np. na działce.Warto też pomyśleć o ukorzeniaczu, aby mieć pewność, że roślina się przyjmie.

 

Jak pozbyć się choinki? – wykorzystaj ponownie!

Doskonałym pomysłem jest obcięcie gałązek choinki np. sekatorem i zrobienie z nich ozdób. Stroiki z gałązek mogą posłużyć nam za ozdobę w domu, przystroić nasz balkon, możemy również postawić ozdobę na grobie bliskich bądź przynieść do Kościoła i za zgodą Księdza Proboszcza przystroić Kościół. Główny pień choinki, po odcięciu gałązek, zanosimy na śmietnik i odkładamy z drzewkami sąsiadów.

 

Co zrobić z choinką po Świętach? – postawić obok śmietnika

Drzewka po Świętach najlepiej układać w jednym miejscu obok koszy na śmieci. Firma odpowiedzialna za wywożenie tych odpadów przewiezie rośliny do zakładów, które je zutylizują. Jest to również bardzo ekologiczne rozwiązanie. Musimy jednak pamiętać, że choinki powinny być bez koszy, wiaderek, folii, sznurków, ozdób czy innych opakowań. Tylko roślina! Dzięki temu będzie można zutylizować ją w najlepszy sposób!

 

 

Jak pozbyć się choinki? – nie kompostuj

Choinka, zarówno jej pień główny jak i gałęzie, nie jest dobrym materiałem do kompostowania ze względu na jej kwaśny odczyn. Z powodu wysokiego zakwaszenia choinki długo się rozkładają, a w dodatku zakwaszają cały, dotychczas otrzymany kompost.

 

choinki
fot. romana klee (flickr, CC BY-SA 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!